Zadanie 1

Promień świetlny padający na granicę dwóch ośrodków (powietrze i szyba) zawsze częściowo się odbija i częściowo przenika przez niego. W zależności od kąta padania ilość światła odbitego będzie różna. Im mniejszy kąt padania, tym więcej światła odbija się od powierzchni, co będzie nam bardziej przeszkadzało przy obserwowaniu obiektów za szybą w sklepie. Dlatego patrząc prostopadle do płaszczyzny szyby, odbijających się promieni świetlnych będzie najmniej.


Zadanie 2

Rysunek do zadania:

 

Przerywaną linią niebieską oznaczono początkowe położenie zwierciadła. Ciągłą linią niebieską oznaczono położenie zwierciadła po przekręceniu zwierciadła. Linia przerywana czarna to poprowadzona normalna do powierzchni przekręconego zwierciadła (linia ta jest prostopadła do powierzchni zwierciadła).

Kąt  określa kąt o jaki przekręcono zwierciadło.

Kąty  i  to kąty padania i odbicia promienia lasera. Kąty te będą sobie równe. Z treści zadania wiemy, że:

Możemy też zapisać, że:

Stąd:

Oraz:

Stąd:

         

Lusterko należy przekręcić o kąt wynoszący 65°. 


Zadanie 3

Do płetwonurka dotrą promienie światła odbite pod powierzchni wody. Utworzą one obraz pozorny wodorostów według schematu przedstawionego na poniższym rysunku:


Zadanie 4

Konstrukcję obrazu w zwierciadle płaskim wykonujemy następująco (powstający obraz jest obrazem pozornym):


Zadanie 5

Rysunek do zadania:

 

Promienie padające na kałuże odbijają się pod takim samym kątem i trafiają do okna. Z konstrukcji przedstawionej na schematycznym rysunku można zbudować trójkąt równoboczny. Długość  znamy:

Jest to wysokość powstałego trójkąta. Podstawa tego trójkąta to  . 

Możemy zapisać, że wysokość w trójkącie równobocznym dana jest wzorem:

 

Wyznaczmy z powyższego wzoru  :

 

 

 

Oczy Justyny znajdują się na wysokości 4,62 m.