Fale podczerwieni mają długość większą niż 700 nm, a fale nadfioletu mają długość mniejszą niż 400 nm. Zatem podczerwień to fale od długości większej od długości nadfioletu.
Przedstawmy na schematycznym rysunku fale o długości odpowiadającej nadfioletu:
Teraz przedstawmy na schematycznym rysunku fale o długości podczerwieni (długość fali jest około dwa razy większa):
Kiedy przecinają się grzbiety fal (czerwone łuki) lub doliny fal (niebieskie łuki) to fale się wzmacniają, a kiedy spotykają się grzbiety i doliny fal (przecięcia czerwonych i niebieskich łuków) to fale się wygaszają.
Na przedstawionych rysunkach widzimy, jak w zależności od długości fali fale wzmacniają się w różnych punktach. Im mniejsza długość fali, tym gęstsze są fale i tym bliżej środkowego prążka następuje pierwsze wzmocnienie fali.
Fala stojąca powstaje na skutek złożenia dwóch fal o takiej samej długości, ale biegnących w przeciwnych kierunkach. Doliny jednej fali pokrywają się z grzbietami drugiej fali. Zatem węzły tworzą się w odległościach równych połowie długości fali: .
Po skierowaniu promienia lasera prostopadle do powierzchni lustra odbije się on w przeciwnym kierunku, ale nie powstanie fala stojąca. Wiązka lasera reprezentuje wiele fali światła o małej rozbieżności biegnących równocześnie. Do powstania fali stojącej potrzebna byłaby odbita pojedyncza fala elektromagnetyczna.
Fale świetlne mają długości:
Długość fali świetlnej możemy wyznaczyć ze wzoru:
gdzie:
Wyznaczmy z podanego wzoru częstotliwość:
Podstawmy do wzoru odpowiednie wartości:
Tylko fale poprzeczne mogą ulegać spolaryzowaniu. Dla światła obserwujemy możliwość polaryzacji. Do jego polaryzacji używamy specjalnych filtrów polaryzujących.