Zadanie 1

Podczas zmierzchu ilość światła docierającego do naszego oka drastycznie maleje. 

Do komórek naszego oka nie dociera wystarczająco dużo światła, więc odczuwamy wrażenie szarości.


Zadanie 2

Światło monochromatyczne jest światłem o jednej, ustalonej długości fali. W praktyce występuje to bardzo rzadko i światłem monochromatycznym nazywamy promieniowanie elektromagnetyczne mieszczące się w pewnym przedziale długości fali (np. odpowiadającym czerwonej barwie światła widzialnego).


Zadanie 3

Nasze oczy nie są wstanie rejestrować fal elektromagnetycznych o innych długościach niż te występujące w widmie ciągłym światła białego. Zatem nie zobaczymy innych barw niż te, które występują w tym widmie. 


Zadanie 4

Daltonizm to zaburzenie prawidłowego widzenia spowodowane wrodzonym brakiem któregoś z rodzajów komórek do widzenia dziennego. Objawia się to niewidzeniem światła czerwonego i nieodróżnianiem go od światła zielonego.


Zadanie 5

Jeśli jakiś przedmiot ma kolor zielony , to znaczy, że odbija światło o zakresie długości odpowiadającej barwie zielonej. Różnokolorowe koszule mogą wyglądać inaczej, w różnym oświetleniu, ponieważ światło świetlówki posiada w swoim widmie tylko wybrane fragmenty długości fali elektromagnetycznej. Stąd obserwowane kolory koszul mogą mieć inna intensywność niż podczas ich obserwacji na świetle dziennym.