Nasz organizm wykorzystuje mechanizm pocenia się do obniżania temperatury naszego ciała. Parujący ze skóry pot (głownie woda) pobiera z niej energię cieplną w celu przemiany stanu skupienia w gazowy. W efekcie odczuwamy chłód. Im bardziej jest wilgotne powietrze w otoczeniu, tym bardziej utrudnione jest parowanie wody z naszego ciała. Stąd odczuwamy gorąco.
Woda, parując z naszej skóry , pobiera energię z naszego ciała potrzebną do zmiany stanu skupienia w gazowy. Stąd odczuwany chłód na naszej skórze.
Ciepło potrzebne do zamiany wody w parę wodną wyrażamy jako:
gdzie:
Ciepło potrzebne do zamiany lodu w wodę wyrażamy jako:
gdzie:
Obliczmy iloraz tych ciepeł:
Ciepło potrzebne do odparowania pewnej masy wody jest 6,8 razy większe od ciepła potrzebnego na stopienie tej samej masy lodu.
Jednym z głównych składników sosu jest woda. Im więcej wody się w nim znajduje, tym rzadszy jest on. Podczas procesu podgrzewania sosu następuje intensywne parowanie wody. Woda, jeśli nie jest zatrzymywana przez pokrywkę, odparowuje z garnka jednocześnie zagęszczając sos.
Dane:
Szukane:
Rozwiązanie:
Zapiszmy równanie bilansu cieplnego. Czajnik będzie dostarczał ciepło, a woda będzie pobierała je i zużywała na odparowanie:
Ciepło oddane przez czajnik będzie równe pobranej energii elektrycznej:
Zatem:
Wyznaczmy masę wody: