Zadanie 1

Zmiany wysokości w ciągu roku konstrukcji o takich samych wymiarach wykonanych z takich samych materiałów będą zależeć od zmian temperatury otoczenia. Zatem zmiany wysokości filarów mostu mogą być większe od zmian wysokości budynku mieszkalnego.


Zadanie 2

Ogrzewając butelkę dłońmi ogrzejemy powietrze znajdujące się w niej, które na skutek rozszerzalności cieplnej gazów zwiększy swoją objętość, co zaobserwujemy jako podnoszącą się monetę. Woda, którą zwilżyliśmy krawędź szyjki butelki zadziała jak plastyczne uszczelnienie, które przylegając do monety, nie pozwoli na wydostanie się gazu z butelki.


Zadanie 3

Paliwo podczas pracy silnika będzie się nagrzewać , co spowoduje zwiększenie objętości całej mieszanki na skutek rozszerzalności cieplnej. Aby nie doszło do uszkodzenia silnika potrzebna jest buforowa pusta przestrzeń, w zbiorniku paliwa, którą rozszerzające się paliwo będzie mogło wypełnić.


Zadanie 4

Dane:

   

Szukane:

 

Rozwiązanie:

Wzór na liniową rozszerzalność cieplną ciał stałych dany jest jako:

gdzie:

  

  

 

Podstawmy dane z zadania do podanego wzoru:

 


Zadanie 5

Przyrządy te są wykonane najczęściej z metali, które łatwo ulegają rozszerzalności cieplnej w zależności od temperatury. Podziałka elementarna wyskalowana i naniesiona na dany przyrząd w temperaturze pokojowej, będzie wskazywać inne wartości jeśli dojdzie co cieplnego rozszerzenia materiału, z którego wykonane są te przyrządy. Dlatego przy korzystaniu z precyzyjnych przyrządów pomiarowych bardzo ważne jest, aby były one używane w podobnej temperaturze, w której przyrząd były sprawdzane.