Zadanie 6

Słomka włożona do szklanki z wodą wydaje się być złamana, ze względu na zjawisko załamania światła. Światło przechodząc przez granicę dwóch ośrodków (woda i powietrze) załamuje się. Obraz słomki widziany przez nasze oczy powstaje na przedłużeniu promieni świetlnych docierających do naszych oczu. Ze względu na załamanie się światła wychodzącego z wody, przedłużenia tych promieni nie pokrywają się z rzeczywistym położeniem słomki w szklance, co powoduje wrażenie, że słomka jest złamana.


Zadanie 7

Rysunek do zadania:

 

Wybieramy kilka punktów charakterystycznych dla obserwowanego obiektu. Następnie prowadzimy dwa promienie świetlne. Jeden od obiektu, tak by odbił się w kierunku obserwatora (pamiętając o tym, że kąt padania będzie równy kątowi odbicia). Drugi prostopadle do powierzchni zwierciadła. Na przedłużeniach tych promieni powstaje obraz pozorny obserwowanego obiektu.

 


Zadanie 8

Gdy w jasny dzień patrzymy na budynek, to najciemniejszymi fragmentami ściany tego budynku są z reguły:

A. otwarte okna, ponieważ 1. nie odbijają światła.

Światło wpada do pomieszczenia z otwartym oknem, gdzie jest wielokrotnie odbijane i pochłaniane. Tylko mała część światła wpadającego przez to okno wypada z powrotem na zewnątrz, dlatego otwarte okna są najciemniejszymi obiektami na budynku.


Zadanie 9

Opisany laser świeci światłem:

C. zielonym.

Światło o częstotliwości  odpowiada światłu widzialnemu o barwie zielonej.


Zadanie 10

1. Wąski, jednorodny strumień wody również może stanowić światłowód. - P

2. Przez światłowód może biec wyłącznie światło, którego źródłem jest laser. - F

Przez światłowód może biec światło wysłane przez dowolne źródło światła, które zostanie odpowiednio skierowane do światłowodu.

3. Podstawą działania światłowodu jest zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia. - P