Śnieg składa się z bardzo dużej ilości kryształków lodu większych od długości fal światła, dlatego wszystkie fale (wszystkie barwy) są na nim rozpraszane wielokrotnie i jednakowo, co wypadkowo daje widzialną barwę białą.
Tęcza zawsze powstaje powstaje po przeciwnej stronie obserwatora niż położone jest Słońce. Zatem jeżeli Słońce będzie zachodzić - będzie znajdować się na zachodzie, to tęczę będziemy mogli zaobserwować patrząc na wschód.
Halo - kolorowy krąg widniejący wokół tarczy Słońca/Księżyca, powstaje gdy niebo jest zasnute cienkimi wysokimi chmurami. Chmury te są zbudowane z kryształków lodu, w których następuje załamanie światła.
Obecny w marsjańskiej atmosferze pył (większy od cząsteczek powietrza) bardzo skutecznie będzie rozpraszał fale o większej długości - barwy czerwone. Zatem, kiedy podczas zachodu słońca, promienie światła będą miały większą drogę do przebycia i będą bardziej się rozpraszały, w świetle zachodzącego na Marsie słońca będą dominowały fale, które nie będą tak mocno rozpraszane - barwy niebieskie.
Fatamorgana to inaczej miraż. Zjawisko to powstaje na skutek załamywania się promieni światła przechodzących przez granicę warstw powietrza o innej gęstości. Takie warstwy powietrza o różnej gęstości mogą powstawać na skutek dużego gradientu temperatury w powietrzu (np. na pustyniach). Jeżeli światło przebędzie dużą odległość, to odstępstwo od prostoliniowego biegu staje się na tyle znaczące, że obiekty będące daleko widzimy jako zniekształcone lub odwrócone.